Strona główna » Blog sportowy » Efekty Zumba Fitness - jakie są? jak zacząć trenować?

Efekty Zumba Fitness - jakie są? jak zacząć trenować?Jak połączyć efektywne ćwiczenia z rozrywką? Jednym z najlepszych sposobów jest wybór Zumba Fitness – kompletnego programu treningowego połączonego z układami tanecznymi wywodzącymi się głównie z tradycji latynoskiej. Dynamiczny taniec przy mocno zrytmizowanej muzyce przekłada się na efekty obejmujące zarówno ciało, jak i ducha. Skąd się wzięła Zumba, jakie ćwiczenia obejmuje i co można dzięki niej zyskać?

 

Krótka historia Zumba Fitness


Zumba została wymyślona przez kolumbijskiego tancerza i choreografa Alberto „Beto” Pereza – instruktora aerobiku w Cali, a zdecydował o tym przypadek. Tuż przed kolejnymi zajęciami odkrył, że zapomniał o muzyce, którą wykorzystywał w trakcie treningu. Sytuację uratowała kaseta z muzyką latynoską, dzięki której na zajęciach pojawił się nowy element – taniec. Filozofią Zumba stała się wspólna zabawa i aktywne spędzanie czasu. Nowa, bardzo dobrze przyjęta forma treningu sprawiła, że ten przypadkowy koncept przesądził o przyszłości i karierze Pereza. Po przeprowadzce do Miami trafił z pomysłem na podatny grunt, a po niedługim czasie Zumba zaczęła podbijać świat. W roku 2005 powstała Akademia Zumba, która zajmuje się szkoleniami instruktorów. Z informacji na stronie internetowej organizacji Zumba Fitness LLC wynika, że w cotygodniowych zajęciach Zumba Fitness uczestniczy ponad 15 milionów osób w ponad 180 krajach.

 

 

Na czym polega Zumba


Zumba obejmuje elementy tańca i aerobiku i zawiera praktycznie wszystkie elementy fitnessu. Jej układ choreograficzny wywodzi się głównie z tanecznej muzyki latynoskiej, takiej jak salsa, cumbia, merengue, soca, samba i flamenco. Do tego dochodzi często hip-hop, reggaeton, czyli połączenie reggae z hip-hopem i rapem oraz elementy sztuki walki i treningu siłowego. Mocno zrytmizowana muzyka taneczna pomaga zaktywizować mięśnie praktycznie wszystkich partii ciała. Dzięki swojej różnorodności i różnym poziomom trudności, z zajęć Zumby mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni bez ograniczeń wiekowych.


 

Zumba dla początkujących – jak przygotować się do pierwszego treningu


Przed pierwszym treningiem Zumba należy zadbać o kilka istotnych elementów, dzięki którym ćwiczenia nie wywołają żadnego dyskomfortu. Najważniejszym z nich jest odpowiedni, sportowy ubiór. Koszulka wykonana z elastycznego, oddychającego materiału i wygodne, szybkoschnące legginsy lub dresowe spodnie z luźnym krokiem to podstawa. Dobrą i wygodną alternatywą dla koszulki jest krótki top, który przylega idealnie do ciała, zapewniając tym samym swobodę ruchów.

 

Krótka czarna koszulka STRONG ID Embossed

Krótka czarna koszulka STRONG ID Embossed

 

Zamiast krótkiego topu można wybrać sportowy stanik gwarantujący odpowiednie wsparcie biustu i maksymalną wygodę. Zarówno top, jak i stanik sprawdzają się bardzo dobrze w okresie letnim, szczególnie gdy zajęcia organizowanie są na zewnątrz.

Bardzo ważnym elementem jest dobór właściwego obuwia. Najlepiej sprawdzają się lekkie, sportowe buty przystosowane do zróżnicowanych aktywności fizycznych. Powinny być wykonane z materiałów zapewniających optymalną wentylację, posiadać piankową wkładkę gwarantującą dobrą amortyzację oraz elastyczną, antypoślizgową podeszwę. Warto wybrać model ze wzmocnieniami na palce i piętę – takie rozwiązanie zapewnia dodatkową ochronę i wydłuża żywotność obuwia.

 

Buty sportowe czarne STRONG Train

Buty sportowe czarne STRONG Train

 


Rodzaje Zumba Fitness

 

Ćwiczenia Zumby odbywają się w ramach zajęć podzielonych na konkretne programy. Są to m.in. Zumba Fitness, Zumba Toning, Zumba Step, Zumba Sentao i Zumba Gold. Zajęcia trwają zazwyczaj pełną godzinę. Programy przeznaczone dla dzieci i seniorów oraz Aqua Zumba są 15 minut krótsze. Każde zajęcia zaczynają się od krótkiej rozgrzewki, a kilka ostatnich minut jest zwykle nieco mniej intensywna. Zumba Toning odbywa się z wykorzystaniem hantli, Zumba Sentao to intensywny trening z krzesłami, a Zumba Gold dedykowana jest seniorom. Dla dzieci od 4 do 11 roku życia opracowano programy Zumba Kids oraz Zumba Kids Junior. Najmłodsze dzieci, poniżej 4 roku życia, mogą korzystać pod okiem rodziców z programu Zumbini.


 

Zumba – trening w domu


Zumba Fitness można ćwiczyć z powodzeniem nie tylko na profesjonalnych zajęciach, ale również w domowym zaciszu, pod warunkiem, że zadbamy o odpowiedni strój. W Internecie można znaleźć bez trudu mniej lub bardziej profesjonalne filmiki instruktażowe dotyczące zarówno przygotowania i rozgrzewki, jak i konkretnych układów o różnych poziomach trudności. Jednak największe korzyści przynoszą ćwiczenia Zumba Fitness w grupie, pod okiem doświadczonego instruktora. Grupa ćwiczących działa motywująco i pomaga wykonać wszystkie kroki i ćwiczenia w prawidłowy sposób. Co daje Zumba?


 

Zumba – efekty przed i po


Zumba to wyjątkowe połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dzięki temu, że Zumba obejmuje wszystkie elementy fitnessu, a taniec wyzwala energię i dobry nastrój, trening Zumba sprawia, że jej regularne uprawianie przynosi wiele wymiernych korzyści. Efekty Zumba widać gołym okiem już po ok. miesiącu ćwiczeń, a najważniejsze zalety Zumba to m.in.

  • modelowanie sylwetki,

  • poprawa sprawności fizycznej,

  • spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej,

  • obniżenie poziomu stresu,

  • zwiększenie poziomu endorfin,

  • większa świadomość własnych ciała i jego możliwości,

  • nauka różnorodnych tanecznych kroków,

  • poprawa poczucia rytmu,

  • możliwość nawiązywania nowych znajomości.


 

Zumba – przeciwskazania


Mimo że Zumba przeznaczona jest właściwie dla każdego, nie zaleca się wykonywania intensywnych ćwiczeń kobietom w ciąży, osobom z chorobami sercowo-naczyniowymi, mięśniowo-szkieletowymi i oddechowymi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Drobne dolegliwości nie powinny stanowić przeszkody w trenowaniu Zumba.

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog sportowy

Nasi zadowoleni Klienci

strongnation.pl Opinie z ekomi-pl.com
Chcesz otrzymać 10% zniżki?
Zapisz się do newslettera
Zarejestruj się i otrzymuj powiadomienia o nowych promocjach i produktach.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail